27.09.2025 16:00
Folkekirkens Hus besøger Kirsten Kjærs Museum og er vært for “Grundtvig og kvinderne” – en sanselig og tankevækkende forestilling, hvor Grundtvig ses i et nyt lys – fortalt af dem, der stod ham nærmest.
N.F.S. Grundtvigs tanker og digtning blev i høj grad formet af de kvinder, der omgav ham. Her får disse kvinder endelig ordet. De fortæller om manden, de inspirerede, udfordrede og elskede – og om hans store visioner, modsætninger og menneskelige sider.
Fortæller, danser og foredragsholder Else Mathiassen giver stemme til kvinderne i Grundtvigs liv, mens musikerne Torben Lassen og Niels Erichsen skaber en stemningsfuld ramme med musik, fællessang og recitation fra Grundtvigs dagbøger. Gennem fortælling, citater og sangtekster belyses Grundtvigs menneskesyn, tanker om demokrati, kvinders stilling, folkelig oplysning, mytologi og pædagogik.
Grundtvig værdsatte det kvindelige og kæmpede for kvinders rettigheder, men han var også et menneske fyldt med modsætninger – ikke mindst mellem ord og handling. Med stor kærlighed til hans virke sætter kvinderne i hans liv også skarpt på de mindre flatterende sider af ham.
Billetsalg: 100 kr, https://folkekirkenshus.dk/events/#458 link: https://www.place2book.com/da/sw2/sales/53igbucj6v